Tender na M0 opäť vyhralo konzorcium Porr-Viadom

Népszabadság Online 9.11.2005


MTI - Konzorcium PVT-M0 vedené rakúskou firmou Porr Technobau Umwelt AG postaví 11 kilometrový úsek budapeštianskeho diaľničného obchvatu M0 medzi hlavnými cestami číslo 3 a 31 v hodnote 19.6 miliárd forintov, oznámil Béni Gyöngyi, hovorca zadávateľa Nemzeti Autópálya Rt. po vyhlásení výsledkov súťaže. Ďalšími členmi víťazného konzorcia sú Viadom Rt a rakúska firma Teerag-Asdag AG.


Štvorpruhová cesta (v profile 2x2 pruhy) bude postavená do 30. novembra 2007 tak, aby ju neskór bolo možné rozšíriť na šesť pruhov (2x3 pruhy). Podľa rozhodnutia zo dňa 17. decembra 2004 bude stavbu financovať v podiele 85% Kohézny fond EÚ. Ďalšími účastníkmi tendra vypísaného Nemzeti Autópálya Rt. boli konzorcium Bilfiger Berger - Swietelski M0, Bazaltút Konzorcium zložené z firiem Strabag Rt. - Betonút Rt. - Hídépítö Rt. - Végyépszer Rt. a napokon Hódút-Hódmezővásárhely Útépítő Kft., ktorého účasť bola prehlásená za neplatnú.


V priebehu jedného - dvoch týždňov budú vyhlásené výsledky verejnej súťaže na výstavbu ďalšieho úseku obchvatu M0 medzi hlavnou cestou číslo 3 a diaľnicou M3. Dňa 26.septembra boli tiež vyhlásené výsledky súťaže na 6.7 kilometrový úsek medzi hlavnými cestami 4 a 31, ktorej víťazom sa ponukou 8.9 miliárd forintov stalo konzorcium PVT-M0 vedené firmou Porr.


Ůsek obchvatu M0 medzi diaľnicou M5 a hlavnou cestou číslo 4 stavia Strabag a do prevádzky by mal byť odovzdaný do užívania ešte tento mesiac (november 2005). Náklady na 12.5 km úsek so 4 križovatkami sú 34 miliárd forintov.


Toľko preklad článku z Népszabadság. Čo sa dá dočítať medzi riadkami je pre slovenského motoristu, užívateľa ciest a diaľnic nemenej zaujímavé.


Obchvat M0 je súčasťou diaľnice Bratislava-Košice, ktorý je už dnes takmer celý hotový a predstavuje trajektóriu minimizujúcu čas. Bratislava-Budapešť sa dá urobiť za 1:45 h pri dodržaní všetkých predpisov a vrátane zdržania na hranici. Prejazd perifériou Budapešti môže trvať aj 45 minút, kým prejazd centrom aj vyše hodiny. Potom je ale diaľnica až po Miškolc a ďalej sú postavené kvalitné obchvaty až na slovenskú hranicu. Krátky úsek Kechec-Košice sa už dá prekonať aj napriek horšej ceste. Ak holdujete slovenským adrenalínovým športom ako predbiehačky na ceste smrti pri Zlatých Moravciach, pri Kriváni či pri jazde cez Sorošku, budete sklamaní - cesta po maďarskej diaľnici je rýchla, bezpečná a pre slovenského vodiča až nudná. Asi 4 hodiny aj s hranicami a trochou blúdenia v Budapešti. Existuje teda veľká pravdepodobnosť, že si ušetríte hodinu života a existuje aj malá pravdepodobnosť, že si ušetríte celý zbytok života. Lenže: čo je to za cestu, keď po nej vodič nie je psychicky vyčerpaný, lebo bol pár hodín jednou nohou v hrobe? Úplne protislovenský prístup.


Merné náklady úsekov sa pohybujú v rozmedzí 300 miliónov slovenských korún na kilometer (11 km medzi cestami 3 a 31) po 450 miliónov korún (medzi M5 a cestou 4). Pre porovanie, merné náklady na mestskú diaľnicu nad Ružinovom boli 680 milónov korún na kilometer a pri Sverepci vivati potopili 11 miliárd korún na 10 km úseku, čo predstavuje celoštátne náklady na výstavbu diaľnic počas jedného roka. Merné náklady na hlavnom ťahu Bratislava-Zvolen-Košice medzi Lučencom a Rimavskou Sobotou by boli okolo 200 miliónov korún na kilometer a pri Zlatých Moravciach ešte menej (viď Náklady), ale to nie je dosť drahé pre stavebné firmy, ktoré v korupčno-klientelistickom slovenskom systéme rozhodudujú o výstavbe. Stavať lacno za pevné ceny, úplne protislovenský prístup.


Cesty s výhľadom vysokých dopravných zaťažení sa stavajú tak, aby ich bolo možné neskôr s malými nákladmi rozšíriť. Pre porovnanie, sabotáž diaľnice na hlavnom ťahu Bratislava-Zvolen-Košice zahŕňa aj také opatrenia, ako "nemožno koleso dejín vrátiť späť". Napríklad obchvat Žarnovice bol do prevádzky odovzdaný v roku 1998 a tak sfušovaný, aby ho nebolo možné rozšíriť na plný profil. Namiesto aby bol ponechaný ako pomník krpatej tuposti a zloby aspoň 10 rokov, kým by sa postavili iné chýbajúce úseky a vznikla objektívna potreba rozšírenia i tohto úseku, rozširuje sa už teraz na plný profil spôsobom čím drahšie, tým lepšie. Nutné preložky železnice a toku Hrona spôsobili, že náklady na rozšírenie cesty sú zhruba také, ako boli na jej postavenie (sú ešte vyššie). Na ceste Sereď - Nitra sú premostenia postavené tak, aby nebolo možné rožírenie profilu RC22.5 na D26.5 bez strhnutia tých mostných objektov, ktoré bude nutné postaviť znovu. Zato mosty cez Váh sa bližšie naokolo stavajú čím drahšie tým lepšie tak, že namiesto premostenia 150 m sa veľkoryso postaví 500 metrov. Len tí Maďari stavajú prezieravo, úplne protislovensky.


Zaujímavá je aj doba výstavby: 2 roky. Potvrdzuje sa, že postaviť kilometer diaľnice trvá 2 roky, postaviť 10 km diaľnice trvá dva roky a 100 km diaľnice stále trvá dva roky. Pravda, ak sa tam stavia. Nestavia sa, keď majú vivati veľké oči a len poklepávajú kamene a poklepávajú, lebo zvolebnieva sa. Potom sa výstavba ťahá desaťročie a stojí omnoho viac. Stavať lacno, aj keď to nie je ani Bratislava, ani Žilina, no neviem. Úplne protislovenský prístup.


Nemenej zaujímavá je trasa. Ak by sa trasovanie zverilo slovenským plánovačom, určite by diaľnica viedla bližšie naokolo a čím drahšie, tým lepšie cez prielom Dunaja Nagymaroš-Kišmaroš, pohoria Börzsöny a Mátra, lebo Tatry nemajú. Maďari nie sú padnutí na hlavu a stavajú spojnicu dvoch bodov A a B racionálne a technokraticky po najkratšej a najlacnejšej trase. Slovom, úplne protislovenský prístup.



Nasleduje originál článku. Pre záujemcov tiež ďalší link na informácie o budapeštianskom diaľničnom obchvate M0 na serveri Nemzeti Autópálya zrt:
http://www.nart.hu/projekt.php?id=2


http://www.nol.hu/cikk/383484


Ismét a Porr-Viadom nyerte az M0-ás tendert

Népszabadság • Munkatársunktól • 2005. november 9.


MTI - Az ausztriai Porr Technobau Umwelt AG vezette PVT-M0 konzorcium építheti meg nettó 19,6 milliárd forintért az M0-ás körgyűrű 31-es és 3-as számú főút közötti, csaknem 11 kilométeres szakaszát - közölte Béni Gyöngyi, a megbízó Nemzeti Autópálya (NA) Rt. szóvivője az eredményhirdetést követően. A nyertes konzorcium tagja még a Viadom Rt. és a szintén osztrák Teerag-Asdag AG.


A kétszer kétsávos autóutat 2007. november 30-ig úgy kell megépíteni, hogy később kétszer háromsávos autópályává bővíthető legyen. A beruházást az Európai Unió Kohéziós Alapja 2004. december 17-i döntés alapján 85 százalékban finanszírozza. Az NA Rt. által kiírt nyílt közbeszerzési eljárásra négy ajánlat érkezett. A győztesen kívül pályázott még a Bilfinger Berger-Swietelsky M0 Konzorcium, a Strabag Rt.-Betonút Rt.-Hídépítő Rt.- Vegyépszer Rt. alkotta Bazaltút Konzorcium, valamint a Hódút-Hódmezővásárhely Útépítő Kft., amelynek a pályázatát érvénytelennek minősítették.


Egy-két héten belül eredményt hirdetnek az M0-ás körgyűrű 3-as főút és M3-as autópálya közötti szakaszának kivitelezésére is. Szeptember 26-án hirdették ki az M0-ás körgyűrű 4-es és 31-es számú főút közötti, 6,7 kilométeres szakaszának építésére meghirdetett eljárás eredményét is. Ezt a tendert szintén a Porr vezette PVT-M0 konzorcium nyerte nettó 8,9 milliárdos ajánlatával.


Az M0-ás körgyűrű keleti szektorában az M5-ös sztrádát a 4-es úttal öszszekötő 12,5 kilométeres szakaszt a Strabag építi, és várhatóan ebben a hónapban adják át a forgalomnak. A beruházás a 4 csomóponttal együtt 34 milliárd forintba kerül.

Ďalší link na informácie o budapeštianskom diaľničnom obchvate M0 na serveri Nemzeti Autópálya zrt:
http://www.nart.hu/projekt.php?id=2