Mýtus: Za Zvolenom škoda čokoľvek stavať, lebo tam aj tak nič nie je.

Sú mýty, ktoré sú ako mantra opakované v kruhoch cestárov, betonárov, asfaltérov a tunelárov. Tento mýtus zas patrí medzi obľúbené mýty vivatov na trase bližšie naokolo, pričom tie dve skupiny sa nezhodujú úplne. Na vivaticko-stavbárskom serveri http://www.dialnice.info je nositeľom toho mýtu vivat aquila a pár ďalších vivatov, ktorí sa nevyznačujú veľkým intelektom. Keď tam na nich pôjdete pozrieť, dávajte si pozor. Tí vivati sú veľmi, veľmi zlí.

V podstate ide o variantu mýtu Diaľnica má viesť bohatým regiónom, aby sa bohatí mohli stať ešte bohatšími. Odlišnou je práve konkrétne situovanie do zbedačovaného regiónu, ktorá je najviac postihnutý ekonomickou tranformáciou po likvidácii baní a ťažkého priemyslu. Vivatická dialektika totiž nedovolí, aby sa podobná úvaha vyslovila v súvislosti s kysuckými lazmi, kde naozaj nič nie je. Kde líšky dávajú dobrú noc, má viesť diaľnica, ale kde kedysi boli ekonomické centrá a dnes sa ide od desiatich k piatim, je pestovaný dopravný tieň. Veľký Krtíš, Gemer a Spiš sú regióny s banským a kovospracujúcim priemyslom, o ktorý dnes po otvorení trhov už nie je záujem. Desaťtisíce ľudí v produktívnom veku nemá inú perspektívu, než žiť zo sociálnej pomoci, alebo emigrovať za prácou do Ostravy, či v blízkej budúcnosti do Žiliny, ktorá ich o budúcnosť obrala. Pritom schopnosť absorbovať investície je na Kysuciach v porovnaní s Malohontom a Gemerom veľmi malá, lebo tam je nízka nezamestnanosť a pracovná sila bude nútená pendlovať alebo migrovať.

Áno, je to tak. Ide o regióny s najvyššou nezamestnanosťou nielen v našej krpatej karpatskej džamahírii, ale i v celej Európskej únii. Dva východoslovenské regióny spolu s východným Maďarskom a východným Poľskom sú najchudobnejšími oblasťami v EÚ. V Maďarsku už diaľnica vedie za Miškolc a k Nyíregyháze a o dva roky bude na ukrajinskej hranici. Do Košíc však vďaka sabotáži výstavby na hlavnom ťahu E58 Bratislava - Zvolen - Košice a vďaka sabotáži výstavby 15 km prípojky na eurodiaľnicu v Miškolci diaľnica bližšie naokolo príde až okolo roku 2015 až 2017. Maďari rozvojový problém svojho východu aktívne riešia, u nás sa len prehlbuje. Maďarská diaľnica síce trochu pomôže, ale pomôže len okoliu Košíc a Sobraniec. Pre Lučenec a Rimavskú Sobotu stále ostáva výhodnejšie jazdiť do Bratislavy cez Zvolen a do Košíc cez Sorošku.

Aquapark Krásna Hôrka
Aquapark Krásna Hôrka samozrejme neexistuje žiaden. Príznačný je však spôsob myslenia.

Bola to vláda, čo spáchala ten zločin na slovenskom národe, že diaľnica Bratislava-Košice je už vlastne vyplatená, ale stále nestojí, pretože sa nestavala v trase hlavného ťahu E58 Bratislava - Zvolen - Košice, ale na trase bližšie naokolo Bratislava - Žilina - Košice. Bližšie naokolo je tak drahé, že sa nedá financovať a technicky tak náročné, že sa nedá dokončiť. (Viď tiež rubriku Náklady.) Čo na tom, vivati tú trasu vedúcu k bankrotu financovania i naďalej označujú za prioritu a za peniaze všetkých daňových poplatníkov v krajine financujú dielo za hranicami ekonomických možností krajiny.

Negatívny efekt výstavby bližšie naokolo tak nespočíva len v suboptimálnej alokácii infraštrukturálnych investičných zdrojov, ako by tomu bolo všade na svete. Ak namiesto 600 km diaľnice na konci roku 2005 máme len polovicu (presnejšie 294 km diaľnic a 66 km rýchlostných ciest), lebo diaľnice sú predražené, a tak diaľnicu napokon nemá nik a vznikajú tak vznikajú makroekonomické straty. Len púhe makroekonomické straty by to boli aj na Slovensku, keby sa jednalo o menšiu investíciu, čo by ostala len jednou z mnohých. V slovenskom prípade je tu ešte ďalší perverzný efekt. Bližšie naokolo je tak veľké sústo, že sa nedá finančne zhltnúť a ekonomicky stráviť. Ten efekt spočíva vo zvýšení sociálnych nákladov ekonomickej transformácie, lebo diaľnicu tam, kde je naozaj potrebná, už niet z čoho stavať a pár desaťročí ani nebude kvôli obrovskému bremenu PPP. To znamená odsúdenie stredného a východného Slovenska k definitívnej stagnácii, úpadku a k postupnému vyľudňovaniu. To znamená ekonomickú kataklizmu pre polovicu krajiny.

A ešte na doplnenie: Počiatočné zlo síce spáchali Mečiar so Slotom, ale vo všetkých tých habaďúrach sa objavuje i vivat Dzurinda. Buď ako minister bližšie naokolo, alebo ako šéf strany SDK, SDKÚ, SDKÚ-DS, ktorá drží v rukách ministerstvo bližšie naokolo, a tiež ako premiér zodpovedný za vládny program zbedačovania južného a východného Slovenska, regiónu odkiaľ pochádza jeho elektorát, čo mu dvakrát dal svoju dôveru. Urobia to ešte niekedy?

Voľby sa blížia.