Mýtus: na posudzovanie výstavby diaľnic sú najlepšie povolaní stavbári. Ako inak, veď ich stavajú.

Pustíte psa pod stôl, vylezie i na stôl. Predstavte si, staviate rodinný dom a murár Vám začne diktovať, že toto takto a toto inak. Dom postaví krpatý, kostrbatý, na pôdoryse o 10% väčšom na úkor záhradky, a hlavne 2-3 krát drahší. A ešte bude vyskakovať, že použil najmodernejšie postupy, vyhral kdesi akúsi cenu, tuneloval vo Fínsku i v Taliansku a že Vy ničomu nerozumiete, keď si dovoľujete ho kritizovať. Lenže Vy si dovoľujete ho kritizovať preto, že je to Váš dom, o ktorom ste mali vlastné predstavy, budete v ňom musieť bývať i keď je taký zbabraný a budete ho musieť zaplatiť. Aj tú cenu čo vyhral ste zaplatili Vy. Čo urobíte? No nezanevriete*) na takého hlupáka?

Dobre, to je jasné. Lenže presne to isté robí Doprastav s diaľnicami. To Vám nevadí, že sa obchvat Žarnovice staval najprv na 2-pruhovú cestu tak, aby ho nebolo možné rozšíriť na 4 pruhy? Cesta odovzdaná v roku 1998 musela byť v 2004 zas rozbabraná, a nie je to žiadne trochárenie: preložka železnice, preložka rieky Hron, odstrel Voznickej skaly, čím drahšie, tým lepšie. Nevadí Vám, že sa predražená estakáda pri Sverepci za 4.7 miliardy na 9.96 km cesty postavila za neuveriteľných 11 miliárd? Doprastav na svojich stránkach priznáva len 7.5 miliardy... To vychádza na vyše miliardy za kilometer, čo je cena tunela... Tam to začal stavať ešte Hydrostav a zbabral to, čo povedať, ale už aj 4.7 miliárd na 10 km je priveľa, keď by sa to dalo (a malo) postaviť za 3 miliardy. To Vám nevadí, že Doprastav vyhral súťaž o most Apollo najnižšou cenou 3.6 miliardy, ale tú si nechal potom navýšiť o jednu šestinu? Za Vaše peniaze, lebo aj pôžičku, čo si na most vzalo mesto, mesto nezaplatí a zaplatí to štátna záruka. To Vám nevadí, že existujú kartelové dohody medzi stavbármi, aby sa ceny stavieb robili čo najvyššie? Kto iný to zaplatí, než Vy?

Ale je aj horšie, nielen predražovanie konkrétnych stavieb. Je trasovanie bližšie naokolo. Bližšie naokolo je 2 až 2.5 krát drahšie, než by stála diaľnica v trase hlavného ťahu E58 Bratislava - Zvolen - Košice. Vivati nevyrábajú 2 až 2.5 vyšší HDP, ani ich nie je dvakrát viac, ani trasa nie je dvakrát kratšia, ani nie sú dvakrát vyššie intenzity dopravy. To je len ich cieľom, ktorý môžu aj dosiahnuť, ak sa v tejto dopravnej politike bude pokračovať ešte 10 rokov. Nie svojím "rozvojom", ale zbedačením a vyľudnením Hontu, Novohradu, Gemera a ďalekého Východu v dopravnom tieni. Viac na stránke zbedačovanie.

Bližšie naokolo je zločin proti slovenskému národu, ktorý nejde ospravedlniť ničím. Ak by sa diaľnica stavala na hlavnom ťahu, už by bola celá hotová, vyplatená a slúžila ľuďom. Takto diaľnicu nemá nik a ešte dlho nebude. Aj naši susedia vyliezli z komunizmu chudobní, ale u nich sa za rovnaké peniaze postaví viac diaľnic a aj sa stavajú. Viac na stránke Náklady. A prsty v tom majú opäť vivati, stavbári a ich obskúrne dohody. Bol prvý naozaj medzinárodný tender, Doprastav zaloboval, i vystrnadil prvú zahraničnú firmu čo mohla stavať pod Tatrami.

Čo s nimi? No nezanevrieť*) na takých hlupákov? Stavbár má stavať ako sa mu povie, ale ak by sa mu o stavbe i rozhodovať zachcelo, tak naňho treba zanevrieť*). Stavbár je verejný nepriateľ číslo 1, najmä ak je zo Žiliny. Zanevrieť*) na stavbára je vlastenecký čin. Urobte dobrý skutok, zanevrite*) na stavbárov. Najmä ak sú zo Žiliny.

Inak tomu ani nemôže byť. Čím viac sa na stavbe vyplieska miliárd, tým viac si stavbári namastia vrecká. Konflikt záujmov ako vyšitý. Preto ich neslobodno púšťať k rozhodovaniu. Veru tak, pustíte psa pod stôl, vylezie i na stôl.

Doplnené v októbri 2006:

Tak nám stavbárov i po druhý raz zanevrel Protimonopolný úrad SR. Tešme sa všetci, každému obyvateľovi krajiny to rozhodnutie prinesie 250 korún. To je totiž suma pokuty prepočítaná na hlavu. Slabá to ale útecha, keď sa na Višňové má vyplieskať rovnaká suma na každý kilometer - 1.4 miliardy...

Stavbárov musí mraziť v chrbte pri pomyslení, že sa o prípad začala zaujímať Európska komisia, ktorá sa na nich tiež chystá zanevrieť *). Povráva sa, že by mohli slovenskú vládu dotlačiť k zákazu prístupu vinníkov k verejným zakázkam. EK by im zamedzila prístupu k výberovým konaniam kdekoľvek v EÚ, ak je projekt financovaný z eurondov. A to už smiech prejde aj tých najotrlejších kapitálotvorných chmatákov. Budú stavať rodinné domčeky. Tak tomu sa už dá povedať kopanec, pardón, tomu sa povie nakričať, pardón, zamračiť sa, pardón, zanevrieť. Až sa stavbár trasie.

Súviace materiály:

Jaro Dunaj, Diaľničná hypotéza o tichej dohode, Changenet 30.7.2004, http://changenet.sk/?section=forum&#x=87660

A. Dömeová, D. Zverková, Tiene nad diaľnicou: V hre je osemsto miliónov, Hospodárske noviny 9.5.2005, http://hnonline.sk//2-22492355-k0E000_detail-83

Protimonopolný úrad SR, Kartelová dohoda pri výstavbe diaľnic, 12.1.2006, http://www.antimon.gov.sk/article.aspx?c=12&a=2032


*) Vivati sa snažia o kriminalizáciu servera blizsienaokolo.com a tak boli výrazy "nakopať tých hlupákov" vo vzťahu k stavbárom pozmenené na menej obrazné a i menej správne "nakričať". Zneužitia zákona a inštitúcií na perzekúciu občanov je v našej krpatej karpatskej džamahírii habadej... A potom, aby si stavbári na stavbách zo strachu pred verejnou mienkou nemuseli platiť ochranku, chrániče na uši už majú... Pochváliť sa niekomu, že ste to tu čítali, no o chvíľu to bude o zlatú žilinskú mrežu...

Oprava: vraj "nakričať" je stále násilnosť, lebo ide o prenos energie veľkej intenzity longitudinálnym vlnením zvaným zvukové vlny, pri ktorom jave môže dôjsť k poškodeniu sluchového orgánu, a teda k ublíženiu na zdraví. Preto bolo "nakričať na tých hlupákov" opravené na "zamračiť sa na tých hlupákov", aby nejaký úplatný dvorný sudca nemohol prehlásiť, že tu vyzývame k násiliu a k ublíženiu na zdraví na skupine obyvateľov krajiny.

Oprava: "zamračiť sa" je vraj agresívnym výrazom, lebo ide o neverbálnu komunikáciu prenášajúcu negatívnu správu a na Slovensku ide stále o súdne napadnuteľnú agresiu. Preto bolo slovné spojenie "zamračiť sa na tých hlupákov" nahradené slovom "zanevrieť", ktorý úkon je čiste subjektívny, duševný, ide o duševný stav tej-ktorej osoby a nemá dopad mimo danej osoby. Vivati si ťažko nájdu klientelistického dvorného sudcu, ktorý by i toto mohol prehlásiť za výzvu k násiliu. Takže správne slovné spojenie vo vzťahu k stavbárom je "zanevrieť na tých hlupákov".

Ešte dodajme, že za svoje výroky "sadneme do tankoch a zrovnáme Budapešť" nebol šéf Strany Nepriateľov Slovenska nikdy stíhaný, pretože nešlo o výzvu k násilnostiam, ani k rasovej a národnostnej neznášanlivosti. Takí sme my borci. Dnes sme vládnou stranou. A v našej Žiline budeme diaľničnou križovatkou. Bude i letisko, i riečny tunel pod Beskydmi.

 

Doplnené v auguste 2007:

V rebríčku 41 najbohatších Slovákov, miliardárov, nájdeme sedem statočných z Doprastavu:


34. I. Šesták (63) 1,5-2 miliardy Sk
35. D. Knotek (61) 1,5-2 miliardy Sk
36. F. Klepetko (69) 1,5-2 miliardy Sk
37. V. Turanský (66) 1,5-2 miliardy Sk
38. D. Mráz (53) 1,5-2 miliardy Sk
39. F. Potisk (63) 1,5-2 miliardy Sk
40. V. Karel (65) 1,5-2 miliardy Sk
Zdroj: http://www.bleskovky.sk/cl/10/168357/41-najbohatsich-Slovakov

Tak si položme otázku, ako sa tí prívetiví deduškovia, čo by za mladi za pravdu aj život položili, dopracovali k svojej prvej miliardičke. Bolo to tak, že:
a) hrali kanastu v domove dôchodcov
b) podporovali útulok pre bité ženy
c) podporovali útulok pre túlavé mačky
d) podporovali rozvoj občianskej spoločnosti založenej na práve, transparentnosti a rovnosti šancí


V žiadnom prípade sa neopovážte myslieť si, že v tom bol akýkoľvek súvis s predražovaním stavieb vďaka monopolu Dopravoprojekt - Doprastav. Že sa zvalili piliere pri Sverepci, aby sa postavili nové. Že sa obchvat Žarnovice staval nadvakrát za dvojnásobnú cenu. Že sa most Apollo postavil za dumpingovú cenu, ktorú potom bolo treba navýšiť. Že sa na bližšie naokolo stavia most s rozpátím 500 m, keď by stačilo 150 m. Že sa Dopravoprojekt neoboznámil s terénom a navrhol tobogány pri Gemerskej Panici. Alebo že by boli bývali zalobovali, aby bola zo súťaže pod Tatrami vyhodená grécka firma J&P Avax. A kartelová dohoda žiadna vlastne ani nebola, lebo nie je ani žiadna sankcia. Nech žije nový minister.

Pozor, nič z toho si nesmiete ani pomyslieť, nieto ešte niečo také napísať, lebo Vám zakážu server v celej EÚ. Títo príjemní deduškovia majú silné lakte a veľké ramená a za pravdu by aj život položili. Za svoju pravdu.