Bankrot


1. etymológia


banca rotta, banco rotto: (Podľa Voltairovho Filozofického slovníka) Po neúspešnom obchode v stredovekej Lombardii sa zlomila lavica obchodníka a musel sedieť holým zadkom priamo na studenom kameni a kým tak urobil, veritelia ho ušetrili. Neskôr už začali uprednostňovať peniaze pred pohľadom na takto sediaceho nešťastníka.


2. definícia


Bankrot: Neschopnosť načas platiť svoje finančné záväzky. Súdom konštatovaný previs záväzkov nad imaním.

Bankrot vládneho programu výstavby diaľnic


Situácia:


megalomanský mečiarovsko-slotovský program výstavby diaľnic nekrytý disponibilnými ani výhľadovými rozpočtovými zdrojmi

trasovanie na uspokojenie osobných záujmov namiesto riešenia dopravného problému krajiny

predražené bližšie naokolo (D1) a zbytočná D3 namiesto optimálneho diaľničného kríža E58-E77 (R1/R2, R3)

štát-neplatič v 1998, bankrot Hydrostavu a Váhostavu

nástup dzurindizmu - plnou parou pokračovať do investičnej slepej uličky

30 km tunelov na trase bližšie naokolo s IRR pod hodnotou "bankable"

nemožnosť získať bankový úver či už od EBRD alebo od súkromných inštitúcií

nemožnosť získať podporu EÚ na suboptimálnu investíciu, ktorá nie je v súlade so záujmami krajiny

nemožnosť nájsť súkromného investora výmenou za koncesiu a výber mýta - nedostatočné frekvencie

porušovanie koaličnej dohody 60% prostriedkov na bližšie naokolo, 40% na zbytok krajiny, realita 70/30%

založenie "Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s." v 100% vlastníctve štátu na kamuflovanie nárastu deficitu

zaťaženie daňových poplatníkov na desaťročia dopredu na finacovanie bližšie naokolo

presun prostriedkov z E58 (R1 Hronský Beňadik - Čaradice) na bližšie naokolo (D1), Doprastav 3 mesiace neodovzdal už hotovú a dokončenú cestu, kým NDS nezaplatila v októbri 2005


"Klasické" formy PPP, Private-Public Partnership, sú formou financovania projektov vo verejnom záujme za súkromné prostriedky. Dielo je po zhotovení využívané koncesionárom po dobu niekoľkých desiatok rokov, ale lehota môže dosiahnuť aj 50 či 99 rokov. Po uplynutí koncesie dielo prejde do majetku štátu. Výhodou je, že sa nezaťažia verejné financie, ale užívatelia dostanú dielo do užívania rýchlo a splatia ho priamo koncesionárovi. Daňoví poplatníci ostanú ušetrení. Pretože platí ten, kto dielo užíva, je PPP výhodné aj pre všetkých daňových poplatníkov krajiny.


Slovenské formy PPP, Potemkinovský Počtový Podvod, sú formou financovania projektov Žiliny v rozpore s verejným záujmom. Dielo bude po zhotovení prevádzkované koncesionárom, ale pretože hodnoty IRR sú v červenom pásme (Unbankable), koncesionár by nemohol mať prostriedky vrátené v rozumnej dobe. Dôvodov je viac: diaľnica D1 v trase bližšie naokolo cez Žilinu je predrahá a očakávané dopravné frekvencie primalé, pretože tranzitný význam trasy je takmer nulový a diaľnica sa stavia predovšetkým pre komfort miestnych vivatov. Dielo budú splácať motoristi jazdiaci na všetkých cestách v krajine z mýta, plus danoví poplatníci v celej krajine na daniach. Bude to tak po dobu viacerých desaťročí a všetko len preto, aby diaľnicu mala Žilina a nik iný. Nik iný preto, že bližšie naokolo presahuje finančné možnosti malej chudobnej krajiny a nezáujem súkromného kapitalu ako aj EU, EBRD, Svetovej banky svedčí o zlých parametroch návratnosti projektu. Bližšie naokolo sa napriek tomu realizuje, čím sa vyčerpajú všetky prostriedky krajiny na desaťročia dopredu. Ide teda o ďalší zločin na slovenskom národe.